Stavebnice Merkur – zábava pro muže každého věku

Stavebnice Merkur spatřila poprvé světlo světa v polovině 20. let minulého století. Bylo to v době, kdy průmyslová revoluce zažívala období konjunktury, a kdy se jako na běžícím pásu denně produkovaly desítky automobilů, kolejových vozidel, jeřábů, lodí a dalších dopravních prostředků. Český technik Ing. Jaromír Kříž tehdy přišel s nápadem vytvořit pro děti i dospělé stavebnici, která by se mohla soudobou technikou inspirovat. A tak se začaly rodit první prototypy ocelových dílců s otvory – nosníky, desky, hřídele, ale i ozubená kola, kola s pneumatikami, šneková spojení a další mechanismy, a to vše se jednoduše spojovalo pomocí malých šroubečků a matiček. Nápad se zrodil v tehdejším Československu a začal doslova dobývat svět.
vrtulník ze stavebnice

Spolupráce pro celou rodinu

Dnešní stavebnice Merkur se opírá o původní základ, který doplnila o některé technické novinky. A tak si z Merkura můžete sestavit nepřeberné množství strojů a konstrukcí, které uchvátí nejen děti, ale i jejich rodiče a prarodiče. Nezřídka se stává, že při tvorbě složitějších modelů spolupracuje doslova celá rodina. Sestavená soustrojí lze pochopitelně oživit elektromotorky a tak se Merkur doslova vypracoval do pozice základního pilíře technických hraček. V Polici nad Metují je dokonce v provozu specializované Muzeum stavebnice Merkur a přiznejme si, že ne každá stavebnice má tu čest mít své vlastní muzeum! Hra s Merkurem rozvíjí dětskou osobnost nebývalou měrou, procvičuje se jemná motorika prstů, prostorové vnímání, logické myšlení, trpělivost, schopnost spolupracovat v týmu, zkrátka všechny potřebné vlastnosti pro budoucí život.

Merkur posloužil i vynálezci kontaktních čoček

Merkur se může pochlubit ze své historie mnoha zajímavostmi. Stavebnice byla v době jejího vzniku jednou z mála technických pomůcek a toho dokázal využít vynálezce Otto Wichterle pro svůj první prototyp přístroje k výrobě kontaktních čoček. Merkur dokonale posloužil i tvůrcům prvních osobních počítačů, vyráběli z něj jednoduché tiskárny (plottery) pro připojení k osmibitovým počítačům, které se později prodávaly pod obchodním názvem ALFI.
kovová konstrukce
V současné době stavebnici Merkur zakoupíte v některých specializovaných e-shopech s kreativními dětskými hračkami, a přestože je dnes konkurence v této oblasti poměrně značná, Merkur má na slunci stále své místo. Abyste dokázali pochopit, čím je tak úchvatný, museli byste si alespoň základní sadu pořídit a začít stavět. Pravděpodobně však u základního modelu nezůstanete a bude postupně dokupovat další speciální součásti.