Kdo si hraje, nezlobí

Věděli jste, že ve speedcubingu, skládání Rubikových kostek na čas, se pořádají v České republice závody? A že celkový počet kombinací na klasické 3 x 3 x 3 kostce je neuvěřitelných 43 252 003 274 489 856 000. Rubikova kostka pojmenovaná po svém vynálezci je tady s námi už od 70. let minulého století a stále se těší velké oblibě.
rubikova kostka
Ale poskládat tento základní hlavolam už mistři ve svém oboru nepovažují za nic úchvatného. Na trh se tak dostávají stále podivnější a promyšlenější varianty tohoto světově známého hlavolamu. U některých se můžete dostávat do takových stavů kostek, že nebudete vědět, kde je dole a kde nahoře. Pojďme se ponořit do tohoto světa hračko-hlavolamů. Aneb kdo si hraje, ten nezlobí.

Klasické kvádříky
Začneme od nejjednodušších, které mají podobu krychlí. Na trhu naleznete verze 2 x 2 x 2, ale i s počtem 4, 5 a 6 krychliček na jedné hraně celého hlavolamu. Důležité je si uvědomit, že sudé verze nemají pevné středy, tedy je potřeba si pamatovat, jak jdou barvy na kostce po sobě.

Podivné tvary
Co byste říkali na dvanáctistěn, nebo tzv. Skewb, Pyraminx (pyramidový tvar) nebo Megaminx. Ano, to všechno jsou názvy dalších prapodivných verzí Rubikova hlavolamu. Zajímavé je, že například pro na první pohled nesložitelný dvanáctistěn se používá stejných triků jako na klasickou verzi 3 x 3 x 3.

Tím ale svět kostek zdaleka nekončí. Občas bude vaše kostka potřebovat promazat, na trhu jsou dostání k různé olejíčky a lubrikanty. Zakoupit však můžete i časomíry či podložky.
skládání rubikovy kostky
Proč si vyzkoušet speedcubing?
· zábava v každém věku – vyřádí se malí jako velcí,
· procvičujete svoji trpělivost,
· ani vaše jemná motorika nezahálí,
· dobrá zábava na dlouhé cesty dopravními prostředky.

Zaujali vás produkty ze světa Rubikova hlavolamu, pak si rychle nějaký opatřete a vyrazte na soutěže. V České republice navíc vznikají komunity, které sdružují lidi s podobou vášní k tomuto sice starému, leč nově objevenému hlavolamu.