Soukromé školy versus státní

Marie Terezie, která zavedla povinnou školní docházku, určitě netušila do jaké podoby, se školství bude celá staletí vyvíjet. Školství v současné podobě nám nabízí obrovské možnosti v oblasti vzdělávání a výuky nejen dětí, ale i dospělých. Vybrat si můžete ze státních nebo soukromých škol. Toto dilema můžete řešit už u těch nejmenších, když budete zvažovat umístění předškolního dítěte do soukromé nebo státní školky.
dobré nápady

Podle čeho budete vybírat? Může se stát, že se vám děcko nepodaří umístit do státní školky z důvodu nedostatečného počtu míst. Pak asi nebudete mít na výběr a začnete zvažovat umístění ratolesti do soukromého předškolního zařízení. Když pomineme nákladnou finanční stránku věci, bude asi nespornou výhodou, že jedna učitelka má na hlídání přidělený jen malý počet dětí. Je otázka, zda pak dítě, které je zvyklé na menší kolektiv obstojí ve státní škole, kde bude pouze jeden učitel k dispozici celé početné třídě. Nejspíš při výběru přihlédnete k povaze a adaptabilitě vašeho děcka v kolektivu.

Když vaše dítě opustí školku a základní školu čeká vás nejspíš rozhodnutí o umístění dítěte znovu. Tentokrát na střední školu. Vyhráno máte v případě, že vaše dítě alespoň přibližně ví, jakému studijnímu oboru by se chtělo v budoucnu věnovat. Pak výběr školy bude pro vás jednodušší, protože máte už konkrétní cíl. Většina dětí, ale při rozhodování na jakou střední školu se vydat tápe. Pak vězte, že výběr je více než bohatý.
svázané učebnice

Věčný spor se vede o to, zda jsou soukromé školy stejně kvalitní jako státní nebo naopak. Někteří rodiče mají pocit, že studium na soukromé škole nevyžaduje od žáka takřka žádné úsilí a znalosti a že úspěšné ukončení studia je započteno v ceně školného. Obecně mají soukromé školy spíše horší pověst, je to, ale pouze předsudek. Všeobecně si žáci na soukromých školách chválí lepší přístup učitelů ke studentům.