SEDM BÍLÝCH SESTER

SEVEN SISTERS

Těchto sedm bílých křídových útesů se nachází na jižním pobřeží Anglie, přesněji v hrabství Východní Sussex. Zajímavostí je, že tyto útesy bývají ve filmech často používány jako náhrada, za známější bílé útesy doverské. Ačkoli v samotném názvu útesů je číslo sedm, vrcholů těchto útesů je ve skutečnosti osm. Název je údajně odvozen od sedmi sester, z nichž každá měla dům mezi jednotlivými vrcholy.

útesy
 
Když jsem navštívila krásné přímořské město Brighton, rozhodla jsem se rovnou z tohoto města jet na Seven Sisters. Na tyto útesy se dá dostat několika způsoby, já zvolila cestu autobusem právě ze zmiňovaného města Brighton. Cesta trvala asi hodinu, dvoupatrovým autobusem, který stavěl snad úplně všude. Pokud máte pocit, že cesta autobusem ve Vašem městě trvá příliš dlouho tak věřte, že přibližně 25 kilometrů, které autobus jede hodinu je opravdu zážitek. Autobus staví opravdu po pár metrech a to doslova. Takže se připravte na dlouhou cestu a pohodlně se usaďte.
 
Po vystoupení z autobusu, na zastávce Seven Sisters, se ocitnete v jiném světe. Od zastávky jsem se vydala směrem k útesům. Cesta k samotným útesům trvá asi půl až třičtvrtě hodiny, podle tempa Vaší chůze. Cesta je za začátku poměrně příjemná a pohodlná, po pár minutách se můžete rozhodnout, zda půjdete nahoru na útesy, nebo k pláži.

oceán
 
Samotné útesy jsou jedním slovem nádhera. Vyškrábat se až nahoru dá sice trochu zabrat, ale rozhodně to stojí za to. Když jsem tyto útesy navštívila já, nahoře na útesech byl cítit poměrně silný vítr a dokresloval tak pravou anglickou atmosféru. Útesy jsou skutečně  bílé, protože jsou tvořené křídou.  Pohled dolu na rozsáhlé moře je skutečně dechberoucí. Po překonání krkolomné cesty tentokrát směrem dolů, jsem se ocitla na kamenité pláži, odkud byly útesy vidět v celé své kráse.  Na pláži jsem si samozřejmě naplnila kapsy kamínky, mušlemi a jen tak se procházela a kochala. Rozhodně mohu doporučit vyjít nahoru na útesy, ale i následně sejít dolů na pláž.
 
CO S SEBOU
Tak kromě dobré nálady a kvalitních bot, rozhodně nesmíte zapomenout na foťák či kameru. Jelikož tento zážitek se musí řádně zdokumentovat. Také by neměla chybět pláštěnka či deštník, jelikož anglické počasí je nevyzpytatelné. Také doporučuji vzít si sebou nějakou chutnou svačinkou, jen tak si sednou na lavičku a vychutnávat krásu přírody.

krajina
 
Pokud se tedy rozhodnete navštívit toto krásné místo, pokuste se alespoň na chvíli vypnout, zapomenout na všechny starosti, mobily a tablety nechat v batohu a jen si užívat  a vychutnávat to, co umí stvořit jen matka příroda.