Léčebné účinky semen konopí

Lidé si dobře uvědomovali význam této rostliny již ve starověku, důkazy o tom lze nalézt na papyrových svitcích, na dochovaných artefaktech starých Sumérů a Asyřanů a rovněž z písemností starověkého Řecka a Říma. Tehdy neměli léčitelé k dispozici přesný chemický rozbor obsažených látek, ale dopad na lidský organismus dobře znali.

listy konopí

Velký zájem o tuto rostlinu přichází v době průmyslové revoluce, lékařská věda již dosahovala při léčení některých chorob značných úspěchů a napomáhaly tomu zejména přírodní rostlinné zdroje bylin některých druhů známých jako antibakteriální a protizánětlivé léčivky. Látky obsažené v konopí mají značný význam i dnes při léčbě civilizačních onemocnění a zpomalování procesu stárnutí.
Kromě psychoaktivních látek působících primárně na nervovou soustavu obsahují i cenné živiny v podobě esenciálních mastných kyselin známých jako omega 3 a omega 6. Je známo, že dvě polévkové lžíce semen konopí by vás dokázaly zasytit na celý den a poskytnout všechny potřebné aminokyseliny přijímané z potravy.

Nejčastěji využívané léčebné účinky

Napětí = stažení – kdo alespoň náznakem pronikl do tajů čínské medicíny, a seznámil se s pojmy Yin a Jang, uvědomí si, že dnešní hektická stresující doba většinu populace tzv. stahuje dostředivou silou Jang. Jsme přetíženi mnoha informacemi a povinnostmi a na hyperaktivitu či workoholismus tělo reaguje obranným mechanismem, který působí egocentricky, napíná svaly, stahuje cévy, působí jako vnitřní přetlak podobný papiňáku. Vyhledáváme proto intuitivně protiklady ve formě uvolnění a relaxace – Yin. Proti stresu výborně zabírá i konopí, je známo, že má uklidňující a sedativní účinky a pomáhá takto i při léčbě radioterapií. Dávkování však musí probíhat pod vedením odborníka, příliš vysoké dávky naopak situaci zhoršují.

marihuana

Rakovina – zmínili jsme léčebné účinky při radioterapii, zároveň je lze využít i pro eliminaci nádorových buněk, na něž působí aktivní canabinoidy jako nežádoucí cizorodý prvek, který blokuje jejich rozmnožování v kyselém prostředí.
Slepota – jednou z příčin slepoty zejména ve stáří je vysoký nitrožilní tlak v oční bulvě způsobený tzv. zeleným zákalem. Léčivé konopí tlak zmírňuje, uvolňuje a zprůchodňuje cévy a může řadu pacientů ochránit před slepotou. A zrak je, jak známo, nejcennějším lidským smyslem.