Inflace – co ji způsobuje a proč je dobré držet ji na zdravé hladině?

Inflaci lze popsat jako malou „potvůrku“ snižující každoročně hodnotu peněz, respektive navyšující ceny běžného spotřebitelského zboží. Je nevýhodná pro ty, kteří si někde doma (lidově řečeno „do slamníku) ukládají své úspory na časy pozdější. Proč však existuje, co ji způsobuje a jaké jsou její výhody?

peněžní tíseň

Zaměstnanost a poptávka jedním z faktorů

Zvyšování cen vyvolává především poptávka. Velice zjednodušeně řečeno, lidé se poptávají více po zboží, pokud mají stabilní příjem a můžou si tak více dovolit. Pokud je vysoká zaměstnanost, vysoký počet osob má stálé příjmy a navyšují tak rapidně poptávku. Nabízející pak přistoupí ke zvyšování cen díky vysoké poptávky a inflace je tímto na světě. Čím více peněz bude v oběhu, tím větší bude inflace, a naopak čím méně peněz bude, tím méně se daný jev bude vyskytovat.
evropské mince

V čem je tak zásadní?

Významnost inflace pro ekonomiku spočívá především ve veledůležitém toku peněz. Peníze se musí „točit“, aby byla zajištěna zdravá ekonomika. Pokud víme, že nějaká věc stojí X korun a za rok se její cena zvýší, zatímco my budeme mít peněz stejně, koupíme danou věc ihned a nebudeme tak s nákupem otálet. Tím pošleme peníze do oběhu. Pokud by však daná věc stála dlouhé roky stejně, nebo by naopak měla nastat deflace (tedy zvyšování hodnoty peněz a snižování cen zboží), s nákupem bychom otáleli, peníze si odkládali doma a celý ekonomický systém by se zhroutil. Pokud by však nastala hyperinflace (příliš vysoká inflace), která také není zdravá, byl by efekt rovněž katastrofální. Řešením je udržování stabilní a nízké inflace. Tu kontroluje Česká národní banka a v případě výkyvů stahuje z oběhu peníze nebo naopak navyšuje množství peněz v oběhu. V současné době se míra inflace pohybuje na zdravé hladině okolo 2 % ročně, a to i přes vysokou zaměstnanost, která rapidně tlačí na její zvyšování.