Bezpečí dětí na internetu

Internet nám poskytuje nespočet možností, jak si zjednodušit život. Ve většině případů je skvělým pomocníkem v mnoha ohledech. Od vybavování důležitých záležitostí až po odreagování se po dlouhém dni v práci. Ne vždy je však internet bezpečným místem, obzvláště pokud k němu připustíte děti. Hodně rodičů zapomíná, jak jednoduché je dostat se na internetu téměř ke všemu, a že děti jsou velice zvědavé. Ať už jde o stránky s obsahem dětem nepřípustným nebo o sociální sítě, na kterých mohou děti narazit opravdu na cokoli, je dobré dětem, obzvláště těm nejmenším, zamezit přístup ke stránkám, již by mohly dětem uškodit. Jak toho docílit?

–          Konverzace s dítětem
Povinností každého rodiče je své dítě chránit. Je důležité dětem, především těm nejmladším, vysvětlit, co všechno je může na internetu potkat a ohrozit. Také je dobré určit dětem podmínky, za kterých mohou internet používat, a hlavně jim vymezit určitý čas, který na internetu stráví.

–          Filtrovací aplikace
Existuje mnoho možností, jak mít své dítě pod kontrolou. S pomocí různých aplikací rodiče mohou zakázat obsah nežádoucích, tzv. škodlivých stránek. Mohou díky nim filtrovat to, k čemu se jejich děti na internetu dostanou. S rodičovskou filtrovací aplikací mohou rodiče zablokovat určité typy stránek, které by dětem mohly uškodit, kontrolovat, k jakým stránkám se dítě dostalo či dokonce omezit čas strávený na internetu.

–          Přístup k účtu na sociálních sítích
Platí především u nejmenších dětí, že pokud jim už rodiče dovolí, aby měly účet na sociálních sítích, měli by rodiče vědět, s kým si jejich děti na internetu povídají a jaké příspěvky sdílejí. Především tyto sociální sítě mohou dětem ublížit nejvíc, a rodiče by měli být v tomto ohledu opatrní a pečliví.

Rodiče mají nespočet možností, jak ochránit své dítě na internetu. Nicméně také děti mají nespočet možností, jak se k internetu dostat bez vědomí svých rodičů. Ačkoli není možné ochránit své dítě stoprocentně, rodič by měl udělat vše proto, aby bylo dítě chráněno co možno nejvíce.