Trampolína 305 by měla být opatřena bezpečnostními prvky

Skákání na trampolínách je vynikající způsob, jak zlepšit náladu, zvýšit kondici, zdravě hubnout a posílit svalstvo včetně vnitřních svalů břicha a zad. Doporučují je odborníci i laická veřejnost na základě vlastních zkušeností. Je to však nářadí, které je bez bezpečnostních pravidel a prvků poměrně zrádné, a důkladné zabezpečení by mělo být naprostou samozřejmostí.

siluety dvou postav při skákání

Bezpečnost na prvním místě

Velice důležité je ohlížet se při nákupu po důkladně zabezpečeném nářadí, protože se jedná v samotném principu o zařízení, které je vystaveno dynamickému tzv. rázovému namáhání. Nejvíce je zatížena obvodová konstrukce z trubek, ačkoli se může zdát, že je to spíše odrazová plocha. Materiál odrazové plochy je obvykle pevný a stabilní a málokdy se stává, že se při cvičení poškodí, i když nelze vyloučit ani to. Na stabilitu trubek se musíte zaměřit ještě před zakoupením výrobku, především na jejich nosnost, materiál a tloušťku stěny.
muž a žena při výskoku

Žádná trampolína 305 pro amatérské cvičení se také neobejde bez bezpečnostních prvků. Jsou to kryty obvodových pružin a ochranná síť. Obvodové mezikruží, které zakrývá pružiny, musí být vyrobeno z PVC odolného vůči ultrafialovému slunečnímu záření. Ochranná síť by měla být součástí všech velkých průměrů trampolín, kde je dynamika pohybu značná, a kde by dopad mimo nářadí mohl znamenat vážný úraz.

Zásady správného cvičení – někteří z vás si možná vybaví školení bezpečnosti práce, jež se na některých pracovištích musí provádět podle litery zákona. Výukové lekce se zdají být někdy až legrační, ale mezi námi je stále mnoho lidí, co takové zásady porušují nebo ignorují. Určitá pravidla musíme dodržovat také při skákání, je to přece jen tělesné cvičení velmi atypické, spočívající na dynamice setrvačné síly hmotnosti našeho těla. Především bychom neměli dopustit skákání více osob současně, zvláště pak rozdílných váhových kategorií, a upozornit hlavně děti na nebezpečí podlézání trampolíny v době, kdy se na ní někdo pohybuje. Na trampolínu také nepatří jídlo, nápoje a další předměty, jako jsou hračky, obsah kapes, mobilní telefony atp.