Podnikatelská hypotéka

Co je podnikatelská hypotéka a jak je lehké nebo obtížné ji získat? Pojďme se jí podívat na kloub, na její klady a zápory a čemu se vyhnout při žádosti.

Je veřejně známo, že získání hypotéky pro podnikatele je bohužel mnohem složitější než pro klasické žadatele. Ale zase jedním dechem je potřeba říct, že to není nemožné. Společně se tedy podíváme, co je potřeba splnit a z jakých možných variant mají podnikatelé na výběr. S výběrem podnikatelské hypotéky Vám může taky pomoct hypoteční kalkulačka nebo se rovnou obrátit na hypotečního specialistu.

podnikatel

Hypotéka pro podnikatele

Pod pojmem podnikatelská hypotéka Fahd si můžeme představit dva bankovní produkty. Jeden je klasická hypotéka využitelná na vlastní bydlení, o kterou žádají živnostníci. Druhým bankovním produktem je úvěr, který využijete na financování nemovitosti pro Vaše podnikání. Pro obě varianty je stejné to, že je potřeba dokládat příjmy v podobě daňového přiznání. Je potřeba si jen u banky, u které budete žádat zjistit, zda ji stačí jedno nebo rovnou dvě zdaňovací období. Další celkem zásadní podmínkou při žádosti je mít delší podnikatelskou historií. V praxi to znamená to, že pokud jste začali v roce, ve kterém žádáte budete mít celkem problém hypotéku získat. Banka totiž nevidí, jak se Vaše příjmy vyvíjí, a hlavně jak jsou stabilní.

lupa a dům

Podmínky pro získání hypotéky pro podnikatele

Vše je důležité si s větším předstihem naplánovat. Aby žádost o podnikatelskou hypotéku byla úspěšná je potřeba, aby Vaše podnikání nebylo ztrátové. Jako další podmínka je nulový nedoplatek na sociálním a zdravotním pojištění. Pro banku by to totiž znamenalo, že jste nespolehlivý plátce a hypotéku Vám neschválí. Další nezanedbatelnou podmínkou je mít co největší základ daně. V praxi to znamená, že čím větší základ daně máte na daňovém přiznání tím více vyděláváte a tím jste pro banku spolehlivější. Důležité pro banku je i informace ohledně způsobu odpočtu daně. Pokud totiž v daňovém přiznání uvádíte skutečné výdaje, banka má lepší přehled o Vaší finanční skutečnosti než u OSVČ, které využívají paušální odpočet. Protože podnikatelské hypotéky nabízejí jen některé banky může být hledání vhodné hypotéky složitější proces.