Nevystavujte vaše dítě přehnané čistotě

V současnosti se rodiče zaměřují pouze na to, aby jejich dítě bylo už od pohledu reprezentativní a spořádané. Kdysi však děti chodily i s umazanou tvářičkou nebo ručičkami, které se rozhodně nebály – si zašpinit.
Proč se dnes hledí na to, aby se děti v jejich vyžití omezovaly a místo toho měly kolem sebe pouze čisté a hygienické prostředí?
dítě u břehu

Nejlépe 0% bakterií?

Rodiče si mnohdy přejí, aby jejich děti nebyly ve styku s bakteriemi a snaží se tomu pomoci tím, že jich sterilizují jako v bublině. Velké množství čistících a desinfekčních prostředků, které jsou schopní v jejich domácnosti vypotřebovat za neobvykle rychlou dobu, přítomnost desinfekčních gelů na ruce v jejich tašce nebo každodenní uklízení s pravidlem, ať se nedělá bordel, jim však mnohem více škodí, než prospívá.
Nelze se vyhnout bakteriím natolik, abyste s nimi nepřicházeli do styku ani v jednom procentu. Jsou všude a je jich nespočet, takže je naopak nevyhnutelné, aby si na nich vaše děti zvykly, udělaly si vůči nim imunitu a díky tomu se proti nim mohly i do budoucna bránit a lépe jim odolávat.
Zapomeňte tedy na sterilní prostředí a na to, abyste jich hlídali při všem, co dělají a na co sáhnou. Nezabráníte tomu, aby na nich natrefily a kvůli jejich zdraví je naopak nezbytné, aby jich i vyhledávaly.
děti na pískovišti

Dovolte jim chovat se jako děti

Vaše přehnané obavy z toho, jestli se vaše dítě příliš nezašpiní nebo si neupatlá ručičky něčím, co si rozetře do oblečení jsou něčím, co brání vašemu dítěti být normálním dítětem, které si dětství užívá a nikoli se v něm pořád drží zpátky. Nechte vaše děti, ať se umažou a mají pusu špinavou od dobrot, které mají tolik rádi. Dovolte jim hrát si jako děti, které ještě ocení kouzlo kamínků na zemi nebo pohozených klacků a obyčejného lezení po stromech.
Nemějte předsudky v tom, že to není hygienické a zbytečně se zašpiní.Dejte jim naopak prostor být dětmi, které na to mají právo, protože v okamžiku, jak vyrostou, už budou pravděpodobně přemýšlet jako vy – a tedy až moc upjatě.