Namísto nájemního bydlení mobilní dřevostavba na vlastním pozemku

Když si spočítáte, kolik peněz musíte z rodinného rozpočtu odevzdat někomu, kdo na vaší bytové situaci bezpracně vydělává, vyjde vám za deset let obrovská suma.

Preference vlastního bydlení

O mobilních domech panují různé zvěsti, většinou se lidé při vyslovení tohoto výrazu zaměří na nezateplené krabice na kolečkách, připomínající upravený výletní autobus, co jsou vhodné leda tak pro sezonní přebývání v zahrádkářské kolonii či na rozestavěné chatě. Tyto informace však byly aktuální na přelomu milénia, kdy se k nám dovážely (a stále ještě dováží) použité mobilhousy ze západní Evropy. Dnes se mnoho lidí orientuje spíše na zateplené objekty s veškerým vybavením a potřebným komfortem včetně vytápění a zajištění přípojky k inženýrským sítím. Prakticky je nerozeznáte od některých nízkoenergetických staveb.

košík s růžemi

Které vlastnosti rozhodují o mobilní dřevostavbě

Velikost obydlí – ta bývá vždy na prvním místě z hlediska rozhodování vzhledem k tomu, že se většina z nás obává malého prostoru, v němž se budeme cítit stísněně. To je však velmi relativní a povrchní dojem a vyplatí se vždy navštívit některou ze vzorových staveb. Vnitřní uspořádání totiž bývá překvapivé a snadno zjistíte, že to není útlé skladiště nábytku, ale útulný a vkusně zařízený prostor.

dívka na louce

Provozní náklady, údržba a úklid – od mobilní dřevostavby neočekávejte vícepatrový palác s deseti koupelnami, toto řešení má výhodu v tom, že je skromné. Čím méně zbytečností, tím méně energie vynaložíte na údržbu a úklid a více vám ji zůstane pro samotný život. Tato fakta si uvědomíte hlavně v okamžiku, kdy se odstěhujete z přelidněného sídliště blíž k přírodě. K útulnému příbytku s potřebným vybavením tak přibude venkovní pergola nebo terasa, okrasné jehličnany a kvetoucí azalky či rododendrony, vlastní záhon s mrkví, cibulí, kedlubnami a dýněmi, a to vše bez všudypřítomného stresu, který provází městský život statisíců lidí v Česku.