Pořídili jste si byt v původním stavu, nebo po částečné rekonstrukci, kde však zůstala elektroinstalace v hliníkových vodičích? Máte-li v plánu provést změnu i zde a nechat rozvést elektřinu v mědi, na co byste neměli zapomenout?
Rozkreslete si plánek, kde chcete mít zásuvky – když si domů pozvete elektrikáře, bude se vás zřejmě ptát, kde chcete mít umístění zásuvky, a kolik jich tu budete chtít. Můžete se rozhodnout, zda půjde o jeden zásuvkový okruh, anebo o více okruhů. Rozmístění zásuvek plánujte s rozmyslem a s ohledem na možné přesouvání nábytku a změny dispozic uvnitř místností. Raději více zásuvek s kabely ve zdi, než pak dodatečně tahat pod kobercem kilometry prodlužovaček.
Předpokládané spotřebiče v kuchyni – kuchyně bývají, co se týče odběru elektřiny, nejvytíženější. V obývacím pokoji, v ložnici či v dětském pokoji nebo v pracovně bude odběr minimální ve srovnání s kuchyní, kde používáte elektrickou varnou desku či vařič, rychlovarnou konvici, různé trouby, grily, topinkovače, toustovače, mixéry atp. Kuchyni věnujte maximální pozornost, co se týče nároků na kapacitu elektrických rozvodů.
Elektřina v koupelně ano či ne – koupelna bývá nejnebezpečnějším místem v bytě, co se týče elektroinstalace v Praze. Jde tu o to, že voda ve spojení s elektrickým proudem spolehlivě usmrtí každého z vás. Elektrikář vám sice vše provede podle předpisů a jeho práci nebude možno nic vytknout, ovšem nebylo by jistější fénovat si vlasy mimo koupelnu, tam, kde není napuštěná vana vodou? Je to rozhodně bezpečnější. Zásuvky v koupelně svádí k takovýmto činnostem, kdy stačí chvilka nepozornosti a může to být vaše poslední fénování. Pokud vyloženě nepotřebujete zásuvkový okruh v koupelně např. kvůli pračce, nechte si tam zapojit pouze osvětlení s nejvyšším bezpečnostním krytím IP 68 nebo IP 69.