Na co nezapomenout při elektroinstalaci

Pořídili jste si byt v původním stavu, nebo po částečné rekonstrukci, kde však zůstala elektroinstalace v hliníkových vodičích? Máte-li v plánu provést změnu i zde a nechat rozvést elektřinu v mědi, na co byste neměli zapomenout?

Rozkreslete si plánek, kde chcete mít zásuvky – když si domů pozvete elektrikáře, bude se vás zřejmě ptát, kde chcete mít umístění zásuvky, a kolik jich tu budete chtít. Můžete se rozhodnout, zda půjde o jeden zásuvkový okruh, anebo o více okruhů. Rozmístění zásuvek plánujte s rozmyslem a s ohledem na možné přesouvání nábytku a změny dispozic uvnitř místností. Raději více zásuvek s kabely ve zdi, než pak dodatečně tahat pod kobercem kilometry prodlužovaček.

elektrikářské nářadí

Předpokládané spotřebiče v kuchyni – kuchyně bývají, co se týče odběru elektřiny, nejvytíženější. V obývacím pokoji, v ložnici či v dětském pokoji nebo v pracovně bude odběr minimální ve srovnání s kuchyní, kde používáte elektrickou varnou desku či vařič, rychlovarnou konvici, různé trouby, grily, topinkovače, toustovače, mixéry atp. Kuchyni věnujte maximální pozornost, co se týče nároků na kapacitu elektrických rozvodů.

práce elektrikáře

Elektřina v koupelně ano či ne – koupelna bývá nejnebezpečnějším místem v bytě, co se týče elektroinstalace v Praze. Jde tu o to, že voda ve spojení s elektrickým proudem spolehlivě usmrtí každého z vás. Elektrikář vám sice vše provede podle předpisů a jeho práci nebude možno nic vytknout, ovšem nebylo by jistější fénovat si vlasy mimo koupelnu, tam, kde není napuštěná vana vodou? Je to rozhodně bezpečnější. Zásuvky v koupelně svádí k takovýmto činnostem, kdy stačí chvilka nepozornosti a může to být vaše poslední fénování. Pokud vyloženě nepotřebujete zásuvkový okruh v koupelně např. kvůli pračce, nechte si tam zapojit pouze osvětlení s nejvyšším bezpečnostním krytím IP 68 nebo IP 69.